İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU VE HAZIRLIK ATLAMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Koç Üniversitesi’ne kayıt olan öğrenciler ilk olarak İngilizce yeterlilik seviyelerinin belirlenmesi için seviye tespit sınavına girerler. Bu sınav 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında her gün saat 11.00 ve 14.00’de Üniversitemizde yapılacaktır. Sonuçlar ELC (İngilizce Hazırlık Okulu) web sitesinde (http://elc.ku.edu.tr/) 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü öğleden sonradan itibaren duyurulacaktır. Bu sınavdan yeteri kadar yüksek puan alamayanlar, İngilizce Hazırlık Programı’nda seviyelerine uygun sınıflara yerleştirileceklerdir.

Yeteri kadar yüksek puan alan öğrenciler, 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü Koç Üniversitesi’nde yapılacak Kurumsal TOEFL (ITP) sınavına katılabilirler. Öğrenciler aşağıda belirtilen sınavlardan birinden asgari puan aldıkları takdirde, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutularak (Seviye Tespit Sınavı almaksızın) öğrenimlerine birinci sınıftan başlayabileceklerdir.

Kurumsal TOEFL: 550/4 (Koç Üniversitesi’nde yılda bir kez Ağustos ayında yapılmaktadır ve seviye belirleme sınavından yeterince yüksek puan alan öğrenciler girebilir).

TOEFL IBT: 80/20 (Yazılı bölümden) Sadece devlet üniversitelerinden alınmış olan IBT TOEFL sonuçları kabul edilmektedir. Eğer öğrenci sınava yurt dışında girmişse Üniversite Yönetim Kurulu’na sınavının kabulü için dilekçe yazabilir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.

YDS / E-YDS: 100 üzerinden 80. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.

PTE Academic (Pearson Test of English): 90 üzerinden 60. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.

CAE: C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

Geçerli bir PBT ya da IBT TOEFL puanı olanların, TOEFL merkezini arayarak sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna postalatmaları gerekmektedir. Koç Üniversitesine gönderilen öğrenci kopyası geçerli belge olarak kabul edilmez. Ancak kayıt tarihine kadar resmî belgenin Üniversiteye ulaşmaması ihtimaline karşı, var ise öğrenci kopyanızı kayıt günü yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Bu durumda sizden, en geç bir ay içinde Üniversitemize ulaşacak şekilde TOEFL merkezinden sonuç belgenizin postalanacağını taahhüt eden bir belge imzalamanız istenecektir.