Yeni Kayıt Yaptıracak Öğrencilerin Dikkatine

January 5, 2018

İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU VE HAZIRLIK ATLAMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Koç Üniversitesi’ne kayıt olan öğrenciler ilk olarak İngilizce yeterlilik seviyelerinin belirlenmesi için seviye tespit sınavına girerler. Bu sınav 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında her gün saat 11.00 ve 15.00’de Üniversitemizde yapılacaktır. Sonuçlar ELC (İngilizce Hazırlık Okulu) web sitesinde (http://elc.ku.edu.tr/) 16 Ağustos 2017 Çarşamba günü öğleden sonrada itibaren duyurulacaktır. Bu sınavdan 74 altında puan alanlar, İngilizce Hazırlık Programı’nda seviyelerine uygun sınıflara yerleştirileceklerdir.

74 ve üstü alan öğrenciler, 19 Ağustos 2017 Cumartesi günü Koç Üniversitesi’nde yapılacak Kurumsal TOEFL (ITP) sınavına katılabilirler. Öğrenciler aşağıda belirtilen sınavlardan birinden asgari puan aldıkları takdirde, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutularak (Seviye Tespit Sınavı almaksızın) öğrenimlerine birinci sınıftan başlayabileceklerdir.

 

  • Kurumsal TOEFL: 550/4 (Koç Üniversitesi’nde yılda bir kez Ağustos ayında yapılmaktadır ve seviye belirleme sınavından 74 ve üzeri alan öğrenciler girebilir).
  • TOEFL IBT: 80/20 (Yazılı bölümden) Sadece devlet üniversitelerinden alınmış olan IBT TOEFL sonuçları kabul edilmektedir. Eğer öğrenci sınava yurt dışında girmişse Üniversite Yönetim Kurulu’na sınavının kabulu için dilekçe yazabilir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
  • KPDS / ÜDS / YDS / E-YDS: 100 üzerinden 87. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
  • CAE: C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

Geçerli bir PBT ya da IBT TOEFL puanı olanların, TOEFL merkezini arayarak sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna postalatmaları gerekmektedir. Koç Üniversitesine gönderilen öğrenci kopyası geçerli belge olarak kabul edilmez. Ancak kayıt tarihine kadar resmi belgenin Üniversiteye ulaşmaması ihtimaline karşı, var ise öğrenci kopyanızı kayıt günü yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Bu durumda sizden, en geç bir ay içinde Üniversitemize ulaşacak şekilde TOEFL merkezinden sonuç belgenizin postalanacağını taahhüt eden bir belge imzalamanız istenecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

1)      Seviye Belirleme Sınavına girmeden Koç Üniversitesi’nin kurumsal TOEFL sınavına girebilir miyim?

Hayır. Sadece seviye Belirleme sınavından 100 üzerinden 74 alan öğrenciler bu sınava girebilir.

2)      Dışarıdan kabul ettiğiniz sınavlara girmeden önce de seviye belirleme sınavına girmem gerekiyor mu?

Hayır dışarıdan alınan sınavlar için böyle bir koşul yok. Ancak kayıt döneminde eğer dışarıdan getirilmiş bir sınav sonuç belgesi yoksa öğrenci seviye tespit sınavına girmek zorundadır.

3)      Seviye Belirleme Sınavı’na bir kereden fazla girebilir miyim?

Hayır.

4)      Seviye Belirleme Sınavı’nın 1 örneği var mı, bu sınava çalışmalı mıyım?

Bu sınavın örneği yok. Seviye Belirleme sınavında dinleme, okuma (kelime haznesi), gramer bölümleri bulunmaktadır. 100 soruluk bir sınavdır ve sorular kolaydan zora doğru gider. Bu sınav öğrencinin hazırlık atlaması için değil mevcut İngilizce seviyesini ölçmeyi hedefler. O nedenle bu sınava çalışmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

5)      Seviye Belirleme Sınavı ne kadar sürüyor?

Sınav süresi 1 saattir.

6)      Koç Üniversitesi Kurumsal TOEFL Sınavı içeriği nedir?

Kurumsal TOEFL sınavı ETS tarafından verilmektedir ve Paper-Based TOEFL ile birebir aynı formattadır. Sınavda Dinleme, Okuma, Gramer ve Yazma bölümleri vardır.

7)      Kurumsal TOEFL sınavının süresi ne kadardır?

Sınav yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

8)      Kurumsal TOEFL’dan geçemezsem yine de dışarıdan kabul edilen sınavlardan birinden geçip 1.sınıfa başlayabilir miyim?

Evet. Öğrenciler Kurumsal TOEFL ya da dışarıdan kabul ettiğimiz sınavlardan herhangi birinden geçtiği takdirde 1.sınıf olmaya hak kazanır.

9)      Ne zamana kadar geçerli bir İngilizce Sınav sonuç belgesi getirme hakkım var?

18 Eylüle kadar öğrenciler dışarıdan kabul ettiğimiz sınavlardan almış oldukları geçer puanları sunarak 1.sınıfa başlayabilirler.

10)   TOEFL sınav sonucum online açıklandı ancak henüz belgem ulaşmadı ne yapmalıyım?

Bu durumda olan öğrenciler ELC ofislerine gelerek TOEFL sınav sonuçlarının online olarak teyit ettirip taahhütname imzalarlar. Sonrasında ETS’den belgenin 0163 Koduna 1 ay içerisinde gönderilmesi gerekmektedir.

11)   Seviye Belirleme Sınavı’ndan 100 üzerinden 74 alarak TOEFL’a girmeye hak kazandım ama yine de hazırlık okumak istiyorum TOEFL sınavına girmeyebilir miyim?

Evet. Hazırlık okumak isteyen öğrenciler TOEFL sınavına girmek zorunda değillerdir.

12)   Hiç İngilizce bilmiyorum Seviye Belirleme Sınavı’na girmeme hakkım var mı?

Evet. Bu durumdaki öğrenciler kayıt masasında bir form doldurarak Seviye Belirleme Sınavı’ndan muaf olabilirler.

13)   İngilizce Hazırlık Okulu’nda kaç seviye vardır?

Toplam dört seviye var: Foundation (Başlangıç), Pre-Intermediate (Orta-altı), Intermediate (Orta), Upper Intermediate (Orta-üstü).

 

 

 

INFORMATION ABOUT THE ENGLISH LANGUAGE CENTER AND ENGLISH PROFICIENCY REQUIREMENTS

Students who register at Koç University are required to take the Placement Test for their English level to be determined. This exam is offered twice every day during registration week (between August 14 and August 18, 2017), first at 11am and then at 3pm. Results of this exam will start being announced on English Language Center’s website (http://elc.ku.edu.tr) on Wednesday August 16, 2017.

 

Those students who score below 74 in the placement exam will placed in the appropriate levels in the English Preparatory Program. Those students who score 74 and above become eligibile to take the Institutional TOEFL which will be administered on Saturday August 19, 2017.

 

Students who submit one of the following exams with the minimum required scores listed below will directly become freshman and will not be required to take the Placement Test.

Institutional TOEFL: 550/4 (It is only given once a year in August at Koç University)

TOEFL IBT: 80/20 (It should be taken at a state institution if not taken abroad) (Valid for 2 years)

KPDS / ÜDS / YDS / E-YDS: 87 out of 100. (Valid for 5 years)

CAE: C (Valid for 3 years)

 

Students with a valid TOEFL IBT score are required to have their original score report form sent to our university by ETS. Our university code for that is 0163. Student copies are not considered as a valid document. If by the time of the registration, the official document has not arrived to the university, student copies will be temporarily processed. In this case these students will be required to fill out and sign a form indicating that their official TOEFL score report will be sent to our university within 1 month.

 

 

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS:

1)      May I take Koç University’s Institutional TOEFL exam without taking the Placement exam?

No. Students who score 74 and higher out of 100 in the placement exam may take the Institutional TOEFL.

2)          Am I required to take the placement exam before taking one of the outside exams that you accept?

No, there is no such condition for outside exams.

3)          May I take the placement exam more than once?

                No.

4)          May I access a sample of the placement exam? Should I study for this exam?

There is no sample for the Placement Exam.

5)          What is the duration of the placement exam?

1 hour.

6)          What are the components of the Institutional TOEFL exam?

It is a licensed ETS exam and has a paper-based format. There are listening, reading, grammar   and writing sections in the exam.

7)          What is the duration of the institutional TOEFL exam?

The TOEFL takes approximately a 3,5-hours.

8)          Even if I cannot pass the institutional TOEFL, may I submit a passing score from an outside exam that is accepted by Koç University and pass?

Yes.

9)          What is the deadline to submit a passing exam score?

First day of school; September 18, 2017.

10)       I have an online TOEFL result but I do not have a document yet. May I use my online score?

Yes, you may use your online score by filling out a form but you must have your TOEFL score sent to Koç University from ETS within one month of submitting the form.

11)       I took the placement exam and scored over 74; however, I do not want to take the TOEFL and I want to study in the ELC; is it possible?

Yes. You are not required to take the institutional TOEFL exam even if you score 74 and above.

12)       How many levels are there in the ELC?

There are 4 levels: Foundation,  Pre-Intermediate, Intermediate, Upper Intermediate.