2021-2022 İngilizce Hazırlık Programı detayları için lütfen ELC Öğrenci El Kitapçığına bakınız.

İngilizce Yeterlilik Sınavına Girebilme ve Hazırlık Eğitimini Tamamlama Şartları

 İngilizce Hazırlık Programını tamamlamak için Yeterlilik sınavını (KUEPE) geçmek gerekmektedir.

Öğrencinin KUEPE’ye girmeye hak kazanması için belirtilen derslerden dönem içinde yeterli puanı (Intermediate 80, Upper-intermediate 65) toplaması gerekmektedir.

Yeterlilik sınavından geçer puanı alamamış olan öğrenci, programı tamamlamamış olacağı için müfredatta alması gereken derse kaydolacak ve tamamlayacaktır (Intermediate 80 ile sınava giren ve kalan öğrenci Upper-intermediate dersini alır; Upper-intermediate 65 ile sınava giren öğrenci Upper-intermediate dersini tekrar alır.)

 Birinci Yıl ELC öğrencileri (Güz, Bahar ve Yaz Dönemleri): KUEPE’ye girebilmek için ya da dışarıdan alınan sınavların kabul edilebilmesi için öğrencilerin Orta (B1+/ Intermediate) seviyeyi 80 puan veya Orta-üstü (B2/Upper-intermediate) seviyeyi 65 puan toplayarak tamamlaması gerekmektedir.

İkinci Yıl ELC Öğrencileri (Güz ve Bahar Dönemi): KUEPE’ye girebilmek için öğrencilerin bulundukları seviyeyi 65 puan alarak tamamlaması  gerekmektedir. Dışarıdan getirilen sınavlarda yeterli puan alındığı takdirde herhangi bir koşul aranmamaktadır.

İkinci Yıl ELC Öğrencileri (Bahar Döneminden Sonra): ELC’de iki yılı tamamlamış öğrencilere iki af sınavına girme hakkı verilecektir. Eğer isterlerse yaz dönemindeki ELC derslerine de devam edebilirler, ancak yaz döneminde ders alma zorunlulukları yoktur. Herhangi bir şart aranmaksızın aşağıdaki af sınavlarına girme hakları vardır.

  • Yaz okulu sonundaki KUEPE  (Temmuz sonu).
  • Eylül ayında yapılan KUEPE.

Bu öğrenciler aynı zamanda dışarıdan verilen sınavları da af sınavı olarak teslim edebilirler. Af sınav dönemi tamamlandıktan sonra eğer öğrenciler belirtilen sınavlardan yeterli puanı alamamış olurlarsa okuldan ayrılmaları gerekir. ELC sınav kabul şartları ve test merkezi sınırlandırmaları af sınavları için de uygulanır.

 

Kabul Edilen Sınav Sonuçları:

  • KUEPE: 100 üzerinden 60.
  • YDS / E-YDS: 100 üzerinden 80. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
  • TOEFL IBT*: 80/20 (Yazılı bölümden): Eğer öğrenci sınava yurt dışında girmişse Üniversite Yönetim Kurulu’na sınavının kabulu için dilekçe yazabilir. My Best Scores uygulaması kabul edilmemektedir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
  • PTE Academic* (Pearson Test of English): 90 üzerinden 67. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
  • CAE/CPE*: Grade of C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

*Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi 6. madde 3. fıkra d bendi uyarınca
uluslararası bir yabancı dil sınavına eşdeğerlik verilmesinde ve sürdürülmesinde sınavın
Türkiye’de yapılıyor olması halinde devlet üniversitelerine ait binalarda yapılması şartı
bulunmaktadır.